بانک داده‌های اقتصادی و مالی
منو

سؤالات پرتکرار بانک داده‌های اقتصادی و مالی

مزیت استفاده از بانک داده‌های اقتصادی و مالی در چیست؟

داده‌ها و آمارهای کلان و مهم اقتصادی کشور به صورت منسجم از طریق یک مرجع در دسترس عموم قرار می‌گیرد و کاربر نیازی به مراجعه به سایت های متفاوت ندارد.

منابع داده‌های بانک داده‌های اقتصادی و مالی در کجا قرار دارد؟

داده‌های سامانه بانک داده‌های اقتصادی و مالی از منابع مختلفی جمع‌آوری می‌شود. برای اطلاع از منبع هر کدام از شاخص‌ها یا اقلام آماری، کافی است در بخش انتخاب شاخص، بر روی آیکون که در مقابل نام شاخص قرار دارد، کلیک کنید. اطلاعات فراداده آن شاخص به شما نمایش داده می‌شود که شامل منبع آن شاخص نیز می‌شود.

داده‌ها با چه تواتری به‌روزرسانی می‌شوند؟

به‌روزرسانی داده‌ها به زمان انتشار داده‌ها از منابع تولیدکننده آن‌ها بستگی دارد. سعی بر این است که پس از انتشار رسمی داده‌های از سوی منابع تولیدکننده، این داده‌ها در اسرع وقت روی بانک داده قرار گیرند. وضعیت آخرین به‌روزرسانی‌ها را از بخش «تازه»‌ها در صفحه نخست بانک داده می‌توانید ملاحظه کنید.

آیا امکان دریافت داده‌ها به صورت فایل اکسل وجود دارد؟

بله، شما پس از انتخاب ویژگی‌ها و دریافت داده از بانک داده، دکمه «خروجی اکسل» را در نوار بالایی مشاهده خواهید کرد و می‌توانید داده‌‌های مورد نظر خود را به صورت فایل اکسل دریافت کنید.

داده مورد نیاز من در سامانه بانک داده موجود نیست. چه باید بکنم؟

بانک داده‌های اقتصادی و مالی، شامل داده‌های اصلی اقتصادی و مالی کشور است اما طبیعتا شامل تمامی داده‌های کشور نیست. اگر داده خاصی نیاز دارید که در لیست شاخص‌های ما نیست، می‌توانید برای تهیه آن به طور مستقیم، با نهاد یا سازمان تولیدکننده آن داده تماس بگیرید و یا از طریق صفحه تماس با ما درخواست خود را ارسال نمایید تا پس از بررسی در صورت امکان در سایت قرار داده شود.

چگونه می‌توان تعاریف، مفاهیم و دیگر موارد فراداده مربوط به هر متغیر و شاخص را مشاهده کرد؟

در صفحه بانک داده، قسمت مربوط به شاخص، جلوی هر یک از متغیرها و شاخص‌ها یک آیکونآبی رنگ قرار دارد که با کلیک روی آن می‌توان به فراداده مربوطه دسترسی پیدا کرد. فراداده شامل: واحد پولی، منبع جمع‌آوری داده، تواترها و بازه‌های زمانی در دسترس، آخرین تاریخ به‌روزرسانی داده‌ها در سامانه و توضیحاتی درباره‌ی آن شاخص می‌باشد. همچنین بعد از دریافت فایل در فرمت اکسل، این فراداده را، در برگه‌ای (Sheet ) جداگانه مشاهده نمود.

چگونه می‌توان از آمارهای به‌روز شده در سامانه اطلاع حاصل کرد؟

در صفحه نخست بانک داده‌های اقتصادی و مالی بخشی به عنوان تازه‌ها وجود دارد که از طریق آن می‌توان متوجه شد که چه آمارهایی به‌روز رسانی شده است.

از چه طریقی می‌توان با کارشناسان مربوط به دیتا بانک ارتباط حاصل نمود؟

از دو طریق می‌توان با کارشناسان مربوط دیتا بانک ارتباط حاصل نمود:
1- ارسال ایمیل از صفحه تماس با ما
2- تماس با شماره 39902013

نحوه کار با سامانه چگونه است؟

با مراجعه به قسمت راهنمای سامانه در صفحه امکان مشاهده فیلم و مطالعه متن راهنمای کار با سامانه بانک داده‌های اقتصادی و مالی وجود دارد.

سامانه بانک داده‌های اقتصادی و مالی از طریق چه سیستم‌ عامل‌ها یا browser هایی قابل دسترس می‌باشد؟

سامانه بانک داده‌های اقتصادی و مالی بر روی سیستم‌ عامل‌هایی مانند اندروید و IOS و مرورگرهای رایج مانند کروم، فایرفاکس و IE نسخه 10 و بالاتر قابلیت اجرایی دارد.