بانک داده‌های اقتصادی و مالی
منو

راهنمای کار با سامانه بانک داده‌های اقتصادی و مالی

پس از ورود به سامانه در آدرس databank.mefa.ir در صفحه نخست، خلاصه‌ای از داده‌های اصلی اقتصاد کشور را در یک نگاه می‌بینیم. برای ورود به بخش اصلی سامانه و دریافت داده‌ها و آمارهای مورد نیاز خود، از منوی اصلی وارد صفحه بانک داده شوید. در لیست آکاردئونی سمت راست، چهار بخش دامنه، شاخص، تواتر و زمان را ملاحظه می‌کنید.

لیست آکاردئونی
  • دامنه: در این بخش مشخص می‌کنید که داده مورد نیاز شما در دامنه ملی قرار دارد یا استانی. اگر نیاز به داده‌ها با تفکیک استانی دارید، بخش مربوطه را انتخاب کنید و در غیر اینصورت اجازه دهید دامنه در حالت «ملی» باشد.
  • شاخص: در این بخش می‌توانید شاخص یا شاخص‌های مورد نیاز خود را انتخاب نمایید. شاخص‌ها دارای ساختار درختی هستند. با کلیک بر روی آیکون + در ابتدای نام هر شاخص، می‌توانید به زیرشاخه های آن نیز دسترسی پیدا کنید و شاخص مورد نیازتان را بیابیند. برای انتخاب هر شاخص، کافی است چک باکس آن را فعال کنید. در صورتی که یک لیست را باز کنید، با انتخاب سرشاخه، زیرشاخه‌های آن نیز انتخاب خواهد شد. علاوه بر ساختار درختی، یک فیلد جستجو نیز در بالای درخت شاخص‌ها قرار دارد. با جستجوی نام شاخص‌ها نیز می‌توانید شاخص مورد نظر خود را بیابید.
  • فراداده: در قسمت شاخص‌ها پس از نام هر شاخص، یک آیکون قرار دارد. با کلیک بر روی این آیکون می‌توانید به اطلاعات فراداده (metadata) مربوط به آن شاخص دست پیدا کنید. منبع اخذ داده، واحد، موجودی داده از نظر تواتر و بازه زمانی، و تعریف کلی شاخص را در این قسمت می‌توان مشاهده کرد.
لیست آکاردئونی

  • تواتر: در این بخش شما تعیین می‌کنید که داده را با چه تواتری می‌خواهید دریافت کنید. به طور کلی، چهار تواتر، سالانه، فصلی، ماهانه و روزانه در دسترس است. ممکن است داده مورد نیاز شما در یک یا چند تواتر موجود باشد. موجودی داده‌ را از بخش «فراداده» که پیشتر گفته شد، می‌توان مشاهده کرد.
  • زمان: پس از اینکه تواتر دریافت داده را تعیین کردید، باید ابتدا و انتهای بازه زمانی را برای داده‌های مورد نیاز خود تعیین کنید. فیلدهای این بخش، بر اساس انتخابی که در قسمت تواتر انجام داده‌اید، متفاوت خواهد بود. در مورد بازه زمانی نیز، موجودی داده در بانک داده را از بخش «فراداده» که پیشتر گفته شد، می‌توان مشاهده کرد.

پس از این که اطلاعات مربوط به داده مورد نیاز خود را در لیست آکاردئونی سمت راست وارد کردید، با کلیک بر روی دکمه «مشاهده» داده‌های مورد نیازتان را به صورت جدول دریافت خواهید کرد. پس از دریافت داده‌ها به صورت جدولی، سه امکان دیگر نیز در دسترس شماست:

  • نمایش تمام صفحه: با کلیک بر روی این دکمه، نوار کناری حذف می‌شود و شما داد‌ه‌ها را به صورت تمام صفحه مشاهده خواهید کرد.
  • نمودار: با کلیک بر روی این دکمه، نمودار سری زمانی داده‌های انتخابی شما نمایش داده خواهد شد.
  • خروجی اکسل: یکی از قابلیت‌های مفید سامانه بانک داده‌های اقتصادی و مالی، دریافت فایل داده‌ها به صورت اکسل است. با کلیک بر روی دکمه «خروجی اکسل» جدول داده‌ها را به صورت فایل اکسل در دسترس خواهید داشت. فایل دریافتی شما شامل دو برگه است: در برگه اول داده‌های درخواستی خود و در برگه دوم، فراداده‌های مربوط به آن داده‌ها را مشاهده خواهید کرد.


فیلم آموزشی

فیلم آموزشی نحوه استفاده از سامانه را در ذیل می توانید مشاهده نمایید.